Na jakiej zasadzie pracuje agregat skraplający w układzie chłodniczym?

klimatyzator

Instalacje chłodnicze wymagają zastosowania rozwiązań, które pozwolą na obniżenie temperatury do poziomu, przy którym urządzenie spełni funkcję, do jakiej zostało stworzone. Może to być obsługa mroźni lub chłodni, ale także poszczególnych urządzeń chłodniczych używanych w przechowalnictwie oraz handlu. W grę wchodzi też praca klimatyzacji i sprzętu odbierającego nadmiar energii cieplnej w procesach przemysłowych. Rozwiązaniem wybieranym najczęściej są agregaty skraplające. W Bydgoszczy ich sprzedażą, montażem oraz serwisowaniem zajmuje się firma Centrum Zaopatrzenia Chłodnictwa, oferująca również klimatyzatory oraz pompy ciepła. Przekonajmy się, czym są agregaty skraplające i jak funkcjonują.

Czym są agregaty skraplające?

Agregat skraplający to urządzenie, które pozwala na efektywną pracę połączonego z nim przewodem cieczowym i gazowym parownika. Składa się ze skraplacza oraz sprężarki, które są zamknięte w jednej obudowie, co oznacza nie tylko oszczędność miejsca i łatwiejszą instalację systemu, ale także niższy odczuwalny poziom hałasu związany z pracą całości, ponieważ ze względu na swoją funkcję agregaty skraplające są montowane na zewnątrz.

Jak działają agregaty skraplające?

Zasada pracy agregatu skraplającego jest dość prosta. Czynnik chłodniczy w stanie lotnym trafia do sprężarki, której zadaniem jest podniesienie jego ciśnienia, a zarazem zwiększenie temperatury. W takiej formie gaz przepływa do skraplacza, gdzie przekazuje ciepło do materiału tworzącego system rurek otoczonych cienkimi lamelkami. Ze względu na ich dużą powierzchnię, energia cieplna może być przekazana do strumienia powietrza nawiewanego za sprawą wentylatorów elektrycznych. Po wychłodzeniu czynnik zmienia swój stan na płynny i w tej postaci może być skierowany do parownika.

Wróć do bloga