Jak działa agregat skraplający?

agregaty skraplające

Urządzenia chłodnicze są istotnym elementem wyposażenia obiektów produkcyjnych, magazynowych i handlowych. Korzysta się z nich też w budynkach biurowych i użytkowych. Praca systemów tego typu byłaby jednak niemożliwa, bez odpowiednich komponentów. Jedną z najważniejszych części składowych są agregaty skraplające. W Bydgoszczy ich sprzedażą zajmuje się Centrum Zaopatrzenia Chłodnictwa. Przekonajmy się, jak funkcjonują tego rodzaju urządzenia.

Na czym polega rola agregatu skraplającego?

Agregat skraplający jest ważną częścią urządzeń tworzących instalację chłodniczą. Urządzenie to składa się z elementu, w którym czynnik chłodniczy w stanie lotnym może oddać zmagazynowaną energię do środowiska, ogrzewając wewnętrzną część systemu cienkich rurek, przez które przepływa, co pozwala na przekazanie ciepła do metalu, z jakiego zostały one wykonane. Oddana energia cieplna trafia do połączonych z rurkami lamelek o małej grubości, lecz dużej powierzchni, dzięki czemu może zostać oddana do przepływającego między nimi powietrza. Ruch ten jest wspomagany przez pracę wentylatorów. Istotnym komponentem skraplacza jest też sprężarka podnosząca ciśnienie, a tym samym zwiększająca różnicę temperatur oraz odpowiednia armatura m.in. rurki i zawory, a także urządzenia sterujące.

Gdzie stosuje się agregaty skraplające?

Agregaty skraplające są wykorzystywane przede wszystkim przy pracy chłodni i mroźni, a także wszelkiego rodzaju przechowalni, w których panuje obniżona temperatura. Współpracują one również z urządzeniami chłodniczymi, używanymi w placówkach handlowych i obiektach gastronomicznych – komorami i szafami chłodniczymi. Będą też niezbędne w dużych systemach schładzania i osuszania powietrza. Są też montowane w systemach obsługujących rozmaite instalacje przemysłowe.

Wróć do bloga