Centrum Zaopatrzenia Chłodnictwa
www.czch.com.pl
Właściwe funkcjonowanie przedsiębiorstw zajmujących się magazynowaniem lub wykorzystywaniem materiałów wymagających utrzymywania określonych warunków zewnętrznych często oznacza konieczność sięgania po mniej albo bardziej rozbudowane systemy schładzania.
Ich prawidłowe działanie jest jednak uzależnione nie tylko od poprawnej pracy poszczególnych komponentów takich jak agregat czy wentylatory, ale również postawienia na prawidłowo zawiadującą ich pracą automatykę. Elementami, bez których nie ma mowy o popranym działaniu, są przede wszystkim dobrze dobrane regulatory temperatury do instalacji chłodniczych. Przekonajmy się, jakie są zadania takich urządzeń i sposób ich pracy.
Regulatory do instalacji chłodniczych to elementy zaliczane do automatyki przemysłowej. Ich podstawowym zadaniem jest zbieranie kluczowych informacji pochodzących z zamontowanych w odpowiednich miejscach czujników oraz w zależności od otrzymanych wskazań kontrolowanie parametrów pracy systemu. Chodzi tu przede wszystkim o uruchamianie bądź powstrzymywanie procesu schładzania, a więc włączanie agregatu oraz wentylatorów oraz ich wyłączanie, jeżeli parametry znajdą się w ustawionym przez użytkownika przedziale. Zwykle urządzenia te pokazują temperaturę mierzoną oraz pożądaną, a także reagują na określone zdarzenia. Najczęściej będzie to sygnalizowanie przekroczenia temperatury minimalnej lub maksymalnej, a także problemów z działaniem poszczególnych podzespołów.
Termoregulatory pozwalają na utrzymywanie temperatury w ściśle określonym przedziale, a jednocześnie wpływają na obciążenia instalacji oraz jej żywotność i koszty eksploatacji. W przypadku wielu substancji będą one nieodzowne, ponieważ nawet krótkotrwała zmiana warunków może wpływać na ich właściwości. Z taką sytuacją mamy do czynienia m.in. w przypadku żywności czy farmaceutyków.