Zastosowanie agregatów w instalacjach chłodzenia procesowego

chłodnia

Instalacje stosowane w przemyśle muszą być dobrze dostosowane do wymogów realizowanych przez nie zadań. Często używanym elementem rozmaitych systemów produkcyjnych są specjalnie dopasowane urządzenia chłodnicze. W Bydgoszczy dostarczaniem specjalistycznych rozwiązań z tego obszaru zajmuje się firma Centrum Zaopatrzenia Chłodnictwa. Przyjrzyjmy się, jaka może być rola  agregatów chłodniczych w chłodzeniu procesowym.

Czym jest chłodzenie procesowe?

Wiele technologii wymaga właściwego dopasowania temperatury do charakterystyki przeprowadzanych procesów produkcyjnych. W grę wchodzi zwykle pozbywanie się nadmiaru emitowanego ciepła w celu utrzymania optymalnych warunków do realizacji konkretnego zadania, a także przedłużenia trwałości wykorzystywanych materiałów czy ochrona pracowników nadzorujących funkcjonowanie poszczególnych elementów systemu. Nierzadko konieczne okazuje się także utrzymanie temperatury stosowanych substancji – surowców czy wszelkiego rodzaju cieczy, gazów lub ciał stałych używanych pomocniczo. Zdarza się też, że potrzebne będzie schładzanie otrzymywanych produktów ubocznych lub nawet powstających zanieczyszczeń. W niektórych branżach chłodzenie będzie też podstawową czynnością realizowaną w ramach przeprowadzanych operacji np. przy przetwórstwie żywności i produkcji mrożonek.

Jaka jest rola agregatu chłodniczego?

Agregat chłodniczy to urządzenie, które efektywnie pozwala na obniżenie temperatury stosowanego w nim czynnika, a tym samym pozbycie się ciepła z powietrza opływającego wykorzystywany wymiennik. Agregaty są wyposażone w sprężarkę pozwalającą na zmianę ciśnienia czynnika, a zatem podniesienie jego temperatury, co zwiększa skuteczność przekazywania zmagazynowanej energii. Agregaty chłodnicze są podstawowym wyposażeniem np. komór chłodniczych, a także rozmaitych instalacji przemysłowych od klimatyzacji po systemy obniżające temperaturę powietrza procesowego.

Wróć do bloga