Pompa ciepła jako urządzenie chłodzące. Czy to możliwe?

pompa ciepla

Ze względu na wysokie ceny nośników energii oraz obostrzenia związane z jakością powietrza posiadacze domów są zainteresowani tanimi i ekologicznymi sposobami pozyskiwania energii grzewczej. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się montaż pompy ciepła. W Bydgoszczy są one oferowane przez Centrum Zaopatrzenia Chłodnictwa. Nie wszyscy wiedzą o tym, że wiele modeli takich urządzeń może zastąpić klimatyzację, schładzając pomieszczenia. Przekonajmy się, jak działają pompy ciepła i sprawdźmy, co pozwala na używanie ich do obniżania temperatury.

W jaki sposób działa pompa ciepła?

Pompy ciepła mogą wykorzystać energię zmagazynowaną w otoczeniu. Urządzenia tego rodzaju czerpią ją z gruntu, powietrza lub wody. Jest to możliwe za sprawą czynnika chłodniczego, który odbiera nawet niewielkie jej ilości, a dzięki podniesieniu ciśnienia są w stanie zwiększyć różnicę temperatur, a ciepło spożytkować do podgrzania wody krążącej w instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody. Będą one efektywne nawet wówczas, gdy ilość znajdującego się w niej ciepła jest stosunkowo niewielka, ponieważ pompy współpracują z systemami płaszczyznowymi, już uzyskanie temperatury około 35°C może okazać się wystarczające.

Kiedy pompa ciepła może chłodzić?

Zasada działania pompy ciepła jest dość prosta. Czynnik przepływa przez parownik i odbiera ciepło ze środowiska, zmieniając stan skupienia na lotny. Następnie sprężarka podnosi jego ciśnienie, po czym trafia on do skraplacza, gdzie oddaje ciepło, zmieniając się w ciecz, a później wraca do parownika i cykl zaczyna się od początku. Odwrócenie drogi czynnika sprawia, że zamiast pobierać ciepło z otoczenia, będzie je do niego przekazywał, odbierając energię z wnętrza budynku. Wymaga to jednak zakupu modelu pompy z opcją tzw. odwróconego obiegu.

Wróć do bloga